Stacjonarne warsztaty z dziennikarstwa naukowego dotyczące dezinformacji – 18 i 19 marca 2022
Chcesz doszkolić się w dziedzinie dziennikarstwa naukowego i medycznego? APLIKUJ na warsztaty prowadzone przez dr. Tomasza Sobierajskiego z Uniwersytetu Warszawskiego
Stacjonarne warsztaty z dziennikarstwa naukowego dotyczące dezinformacji: Dziennikarstwo medyczne i naukowe w dobie dezinformacji. Wyzwania i rozwiązania. Praktyczne, oparte na case studies warsztaty dla dziennikarzy, redaktorów, wydawców, reporterów i desk-reporterów.
Dziennikarze i naukowcy – zderzenie światów?
Jak często masz problem ze znalezieniem odpowiedniego eksperta do tematu naukowego lub medycznego? Zdarzyło ci się, że twój ekspert nie mówił prostym językiem, a potem długo autoryzował swoją wypowiedź? Czy w kontakcie ze światem akademickim czujesz się czasem jak natręt? Czy miałeś problem ze sprawnie zweryfikowaniem czy dane badanie jest wiarygodne, czy nie jest fake newsem? Jeśli pracujesz z naukowcami i lekarzami te warsztaty są dla ciebie. Dzięki nim mamy nadzieję, że przestaniesz zmagać się z wieloma stereotypami, które narosły między światami dziennikarzy i naukowców oraz nauczysz się szybko odrzucać nieprawdziwe informacje krążące w sieci.
Organizacja pozarządowa Free Press for Eastern Europe w ramach programu Science + przygotowała szkolenia dla dziennikarzy zajmujących się nauką i medycyną. Jako dziennikarze, redaktorzy i wydawcy – znamy z praktyki wyzwania, które wiążą się z pracą z ekspertami. W erze dezinformacji podnoszenie kwalifikacji jest kluczowe dla tworzenia rzetelnych przekazów i dobrego dziennikarstwa. Pokonywanie barier komunikacyjnych w relacjach dziennikarze- świat nauki jest niezbędne, zwłaszcza, że wyzwania jak konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne czy kryzysy ekonomiczne tylko się nasilają.
18 i 19 marca 2022 roku w Warszawie w Pracowni Duży Pokój odbędzie bezpłatne specjalistyczne szkolenie dla dziennikarzy, redaktorów, reporterów zorganizowane przez Free Press for Eastern Europe we współpracy z dr. Tomaszem Sobierajskim z Uniwersytetu Warszawskiego.
Szkolenie jest kierowane do wszystkich (ale jest ograniczona liczba miejsc), którzy pracują z naukowcami i lekarzami na co dzień lub sporadycznie. Szczególnie zależy nam na dziennikarzach, którzy mierzą się z wyzwaniami we współpracy z akademikami i podczas praktycznych warsztatów chcą szukać rozwiązań. Ważnym aspektem spotkań będzie praca nad problem fake newsów i dezinformacji.
Dr Tomasz Sobierajski (Uniwersytet Warszawski)
Znany polski socjolog, częsty gość programów telewizyjnych, znany medialny komentator. Pracuje naukowo i prowadzi zajęcia w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych (UW), jest również metodologiem, analitykiem, wakcynologiem społecznym, trenerem komunikacji medycznej i interpersonalnej, badaczem socjomedycznym oraz socjourbanistą.
Gośćmi jego warsztatów będą wybitna dziennikarka i redaktorka Magdalena Kuszewska – autorka kilku książek i kilkuset wywiadów z przedstawicielami świata nauki, biznesu i kultury oraz aktor i trener technik wokalnych Filip Cembala, jeden z najlepszych aktorów musicalowych w Polsce.
Kto może aplikować?
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych dziennikarzy- zarówno freelancerów, jak i osoby na stałe związane z konkretnymi redakcjami. Warsztaty będą szczególnie przydatne dla tych, którzy pracują – regularnie z ekspertami medycznymi, tworzą artykuły, wywiady, teksty lub inne rodzaje materiałów multimedialnych. To szkolenie dobre dla wydawców programów, reporterów, desk-reporterów, dziennikarzy i redaktorów.
Główne punkty szkolenia:
- Wyzwania komunikacyjne między mediami a naukowcami
- Tworzenie rzetelnych treści naukowych, odróżnianie i weryfikacja fake newsów
- Korzystanie z naukowych baz, docieranie do właściwych ekspertów
- Praca nad atrakcyjnym naukowym materiałem dziennikarskim
Szkolenie jest stacjonarne. Odbędzie się w Warszawie przez dwa dni – w sumie to 10 godzin. Osobom spoza Warszawy zapewniamy nocleg i transport. Warsztaty poprowadzi dr Tomasz Sobierajski, wspierają go zaproszeni przez niego goście. Formuła zajęć opiera się o dyskusję, wymianę doświadczeń, praktyczne i realne rozwiązania, bazujemy na case studies.
Kiedy?
- Stacjonarnie 18 marca Piątek 2022 15:00 – 19:00 CET
- Stacjonarnie 19 marca Sobota 2022 10:00 -16:00 CET
Zapewniamy przekąski, napoje oraz lunch.
Gdzie: PRACOWNIA DUŻY POKÓJ ul. Warecka 4/6 Warszawa (wejście od Kubusia Puchatka)
Kontakt: edyta@fpee.eu
Jak się zapisać? Zapisz się na warsztaty. Wyślij e-mail na adres edyta@fpee.eu i napisz nam dlaczego warsztaty są interesujące dla ciebie, jakie masz oczekiwania. Wyślij kilka linków do swoich dziennikarskich materiałów. Z związku z tym, że mamy ograniczoną liczbę miejsc, liczy się kolejność zgłoszeń.
Deadline: 12.03.2022 23:59 CET
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące warsztatów, napisz: science@freepressunlimited.org
O SCIENCE+
SCIENCE+ to pilotażowy program Free Press Unlimited w ramach Free Press for Eastern Europe. Ma on na celi stworzenie unikalnej sieci wymiany najlepszych praktyk w zakresie dziennikarstwa naukowego i medycznego. Projekt realizowany jest początkowo w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE): Czechach, Polsce, Węgrzech, Słowacji, Bułgarii i Rumunii. Eksperci, redaktorzy naukowi, niezależni dziennikarze i niezależne media stworzą koalicję, której celem będzie zapewnienie odpowiedzialnego i wiarygodnego informowania o zdrowiu publicznym i innych zagadnieniach medycznych.
Więcej o Science+
O Free Press For Eastern Europe
Free Press for Eastern Europe jest organizacją pozarządową zarejestrowaną w Pradze, w Czechach. Działa na rzecz promocji niezależnego, rzetelnego dziennikarstwa wysokiej jakości. Wspiera kooperacje między mediami, dziennikarzami i ekspertami oraz buduje sieci współpracy.